Jak ograniczyć przestępczość
Rocznie ginie 50--65 tys. aut
Jak ograniczyć przestępczość
DARIUSZ POTAKOWSKI
W ostatnich latach ginie rocznie 50-- 60 tys. samochodów, w latach 80. -- do 10 tys. Kradzieży w większości dokonują zorganizowane grupy przestępcze, które tym sposobem zyskują znaczne dochody, inwestowane m. in. w inne przedsięwzięcia sprzeczne z prawem. Wielkość tych korzyści szacować można na setki milionów złotych.
Przestępcy bardzo elastycznie dostosowują metody działań do zmieniających się uwarunkowań prawnych oraz społecznych, zawsze podporządkowując je jednemu celowi: osiągnięciu korzyści, czyli sprzedaży skradzionego pojazdu. Jednak nie zawsze musi to być pojazd kradziony (figurujący w kartotece policyjnej) .
W ostatnich latach bardzo popularna stała się metoda kradzieży "na zgłoszenie", z którą od wielu lat mają do czynienia niemieckie organa ścigania. Polega ona na legalnej sprzedaży auta (oczywiście ubezpieczonego od kradzieży) w kraju lub za granicą, a następnie zgłoszeniu organom ścigania jego kradzieży. Częściej sprawcy korzystają z pośredników, których zadaniem jest np. wywiezienie pojazdu poza granice RP w celu sprzedaży, bądź po dokonaniu czynności legalizacyjnych, polegających m. in. na zmianie oznaczeń identyfikacyjnych (numer VIN, silnika i innych podzespołów) , wykonaniu odpowiednich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta