Tajemnice tajemnicy państwowej
Przed przyjęciem Polski do NATO
Tajemnice tajemnicy państwowej
STANISłAW HOC
W związku z naszym członkostwem w NA-TO Polska musi podpisać dziewięć porozumień dotyczących bezpieczeństwa, z tego pięć związanych z ochroną informacji. Czy jesteśmy do tego przygotowani?
Obowiązująca ustawa o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej z 14 grudnia 1982 r. była krytykowana za przestarzałe i niepełne rozwiązania. Już od 1991 r. podejmowano próby zmian istniejącego stanu prawnego. Wreszcie 15 września 1994 r. Sejm uchwalił nową ustawę o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej. Wobec krytyki podjętej przez część polityków oraz środowisko dziennikarskie (możliwość penalizacji dziennikarzy za ujawnienie tajemnicy państwowej) Senat zgłosił wiele poprawek, a Sejm w lutym 1995 r. odrzucił ją w całości. Następnie podjęto prace nad poselskimi projektami Unii Pracy i Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale były one prowadzone w tempie, które nie gwarantowało przyjęcia ustawy w 1997 r. Już na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił 27 sierpnia 1997 r. nowelizację ustawy z 1982 r. , która weszła w życie w październiku 1997 r.
Wprowadziła ona kilka niezbędnych zmian, związanych m. in. z procedurą akcesyjną do NATO i ustaleniem zasad sprawdzania osób dopuszczonych do tajemnic państwowych. Była to nowelizacja konieczna, ale jest ona tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta