Inkasent ze Wschodu
JAMALSKI GAZOCIňG
Spór o rosyjskie dostawy można by łatwo rozstrzygnąć, gdybyśmytylko wiedzieli, ile gazu zużyjemywprzyszłości
Inkasent ze Wschodu
LUIZA Z ALEWSKA
Wszystkie dotychczasowe porozumienia zawarte z Rosją w sprawie budowy jamalskiego gazociągu są nieważne -- twierdzi prof. Eugeniusz Piontek, autor ekspertyzy zamówionej przez Klub AWS. Nie przyjmuje tego do wiadomości polsko-rosyjska spółka, która buduje rurociąg. "Kontrakt stulecia", w którym za czasów rządów SLD -- PSL zobowiązaliśmy się do kupna ogromnych ilości rosyjskiego gazu, może jednak zostać zmieniony. Nad renegocjacją umowy zastanawia się rząd. Gorąco dopingują go posłowie.
Jamalski gazociąg to gigantyczna rosyjska inwestycja. Długa na cztery tysiące kilometrów rura przetnie Rosję, Białoruś, Polskę i dotrze do Europy Zachodniej. W 2010 roku ma nią popłynąć syberyjski gaz. Pierwszy odcinek na terenie Polski jest już gotowy.
Jeden z prawniczych autorytetów oświadczył teraz jednak, że wszystkie dotychczasowe umowy z Rosją, na podstawie których buduje się jamalski rurociąg, są nieważne. To specjalista od prawa międzynarodowego prof. Eugeniusz Piontek. Na zamówienie klubu AWS zbadał cały pakiet "gazowych" umów z Rosją.
Kuriozalne zobowiązania ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta