Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terapia szokowa dla rosyjskich biurokratów

23 marca 1998 | Ekonomia | AS

Terapia szokowa dla rosyjskich biurokratów

ANDREI SHLEIFER

Wszystkie kraje pokomunistyczne, które wprowadziły radykalne reformy (poza Rosją) zaczęły doświadczać szybkiego wzrostu gospodarczego najpóźniej w 1994 roku. Produkt krajowy brutto w Rosji spadł natomiast w 1995 i 1996 roku. Dlaczego więc rosyjska gospodarka nie skorzystała na liberalizacji, która przyniosła dobre rezultaty gdzie indziej?

Prawda jest taka, że korzyści terapii szokowej zależą w zasadniczy sposób od tego, jak samemu rządowi udaje się przejść od nadzorowania komunistycznego porządku do wspierania gospodarki rynkowej. Podczas gdy inne kraje, które wprowadzają radykalne reformy, jak Polska, dokonują teraz mądrego postępu w dziedzinie transformacji politycznej, reforma systemu politycznego Rosji ledwo drgnęła. Właśnie ta powolność rządu w transformacji krępuje wzrost gospodarczy.

Jednym zkluczowych elementów, które mają pomóc w sprawnym działaniu gospodarki rynkowej, jest stworzenie instytucji i praw chroniących własność prywatną. Innym jest odpolitycznienie. Mimo że terapia szokowa z liberalizacją cen, stabilizacją i prywatyzacją w znacznym stopniu zmniejszyła rozmiary kremlowskiej kontroli nad gospodarką, to pozostałości powszechnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1342

Spis treści
Zamów abonament