Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konieczny szósty krok

23 marca 1998 | Ekonomia | EP

Jaki jest i jaki będzie zakres swobody dewizowej

Konieczny szósty krok

Nowe prawodewizowe -- którego projekt rząd, zgodnie z ustaleniami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, prześle do Sejmu najpóźniej za dwa tygodnie -- oznacza zwiększenie wymienialności złotego i niemal zrównanie jego statusu ze statusem walut zagranicznych. Minister finansów liczy, że Sejm niezwłocznierozpatrzy i uchwali nowe prawo.

Jeśli tak się stanie, będzie to zmiana bardzo istotna dla gospodarki. Dotychczas wyglądało bowiem na to, że liberalizacja dewizowa ciągle budzi w Polsce znacznie więcej obaw niż na to zasługuje. Przeciwników znoszenia restrykcji dewizowych w Polsce zmobilizował najpierw kryzys korony czeskiej w maju ub. r. , a następnie jeszcze głębsze kryzysy walutowe w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej. Stąd też w ostatnich kilku miesiącach pojawiło się wiele opinii nakłaniających rząd do zawieszenia lub znacznego opóźnienia wprowadzenia w życie gotowego od kilku miesięcy projektu nowego prawa dewizowego.

Argumenty za liberalizacją

Rząd nie powinien poddawać się tym obawom. Powodów do sformułowania takiej opinii jest kilka.

* Liberalizacja dewizowa nigdzie nie stała się samodzielnym czynnikiem kryzysu walutowego. Duża swoboda dewizowa może kryzys wzmocnić, ale raczej nie może go wywołać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1342

Spis treści
Zamów abonament