Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

23 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | EK

LISTY

Informacje

Jak odstąpić od anonimowości sędziów

Jeżeli prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser podnosi problem anonimowości sądów i sędziów w praktyce wymierzania sprawiedliwości, to widocznie stoją za tym istotne racje, potwierdzające ową tezę. Tymczasem ja opierając się na swojej ponaddwudziestoletniej praktyce sędziowskiej oraz kilkuletniej radcowskiej, mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie tylko w kręgach zawodowych uczestników procesów sądowych owa anonimowość nie istniała i nie istnieje.

Problem raczej w pewnej niedoskonałej i -- być może -- niedocenianej praktyce informowania o sprawach aktualnie rozpoznawanych i kończonych wyrokami.

Który sędzia, jak wyrokuje oraz jak prowadzi poprzedzające wyrok rozprawy, wiedzą -- generalnie -- adwokaci, radcowie i prokuratorzy. Również podsądni.

Zjawisko upraszcza się, tym bardziej że coraz więcej spraw jest lub może być rozpoznawanych jednoosobowo. W takich sytuacjach identyfikacja sędziego z wydanym wyrokiem jest odarta z wszelkiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1342

Spis treści
Zamów abonament