Ratunek za uznanie realiów rynku
Propozycja dla polskiego hutnictwa
Ratunek za uznanie realiów rynku
Unia Europejska udzieliszerokiejpomocy finansowej i technicznej w przekształceniu wschodnioeuropejskich hut w nowoczesne i dochodowe przedsiębiorstwa pod warunkiem, że zakłady te uwzględnią ograniczone możliwości zbytu na europejskim rynku, podporządkują się unijnym zasadom pomocy państwa i wypełnią oczekiwania potencjalnych inwestorów prywatnych -- taką ofertę złożyła wczoraj państwom naszego regionu Komisja Europejska.
Jeśli zostanie ona zaakceptowana, już w czerwcu może powstać nowa organizacja krajów UE i państw stowarzyszonych, wzorowana na Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali z lat czterdziestych.
Komisja ocenia, że kondycja hutnictwa w 10 krajach stowarzyszonych, a szczególnie w Polsce, Czechach, Bułgarii i Rumunii, jest wyjątkowo zła. W okresie komunistycznym sektor został rozbudowany ponad miarę (565 kg stali surowej per capita wobec 330 kg w UE w 1986 r. ) i dziś jest zupełnie niedostosowany do potrzeb krajowego i zagranicznego rynku. Produkcja spadła z 53 mln do 29 mln ton w latach 1986-92 i choć przez kolejne 3 lata rosła o 10 proc. rocznie, to od 1995 r. utrzymuje się na nie zmienionym poziomie i stanowi wciąż połowę stanu z końca lat 90. W Polsce huty produkują głównie wyroby ciężkie (niegdyś przeznaczone przede wszystkim dla przemysłu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta