Pierwiastki z bliska
CHEMIA
Dopiero przed równo dwustu laty wykazano, że beryl i szmaragd mają identyczną strukturę krystaliczną i gęstość
Pierwiastki z bliska
Bardzo interesującą pracą, dostępną obecnie na rynku księgarskim, jest "Księga pierwiastków chemicznych" Davida L. Heisermana. Ten amerykański chemik i popularyzator nauki omawia w sposób zajmujący i przystępny właściwości pierwiastków, historię ich odkrycia, zastosowania naukowe i praktyczne. Ukazuje także metody ich otrzymywania oraz ważniejsze związki chemiczne.
I tak z "Księgi" dowiadujemy się, że do 1798 roku nie wiedziano, iż szmaragd i beryl to ten sam minerał. Od czasów starożytnego Egiptu uważano szmaragdy za kamienie szlachetne, a beryl za półszlachetny materiał dla rzeźbiarzy i grawerów. Dopiero przed równo dwustu laty wykazano, że beryl i szmaragd mają identyczną strukturę krystaliczną i gęstość. W tym samym czasie odkryto, że obydwa minerały zawierają ten sam pierwiastek. Nadano mu początkowo nazwę glucina ze względu na słodki smak jego związków. Jednocześnie naukowcy w całej Europie podjęli próby wyodrębnienia z nich metalu. Początkowo nie dały one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta