Seppuku, czyli sposób na długi
JAPONIA
Strach przed społecznym odrzuceniem jest silniejszy od bojaźni przed śmiercią
Seppuku, czyli sposób na długi
DOROTA HAłASA
z tokio
Odebranie sobie życia nie jest w tradycji japońskiej czynem zaskakującym czy potępianym. Jednak wzbierająca od początku rokufala samobójstw wywołała alarm w mediach.
Samobójstwo popełnione dlatego, żeby ratować dobre imię rodziny, uznawane jest za oczyszczające i zajmuje wysokie miejsce w kodeksie honorowym. Odebranie sobie życia wiąże się w tradycji japońskiej z rytualnym rozcięciem brzucha zwanym w kulturze zachodniej "harakiri", a po japońsku "seppuku". Obydwa słowa zapisywane są wprawdzie tymi samymi chińskimi znakami, oznaczającymi "ciąć" i "brzuch", ale w odwrotnej kolejności. Brzuch uznawany był w Japonii od czasów starożytnych za siedlisko duszy, a tym samym odwagi, woli i szczerości. Pierwszy legendarny przykład "seppuku" sięga Xwieku, kiedy to bandyta Hakamadare Yasusuke, ścigany za przestępstwa, rozciął sobie brzuch i konał do następnego dnia.
"Seppuku" stało się w czasach wczesnego feudalizmu oznaką odwagi, wierności i honoru, a w trwającym od XVII do XIX wieku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta