Między Rosją i Ameryką
Japońska armia może transportować amerykański sprzęt wojskowy, ale nie wolno jej dostarczać sprzętu Amerykanom. Konstytucja zabrania też Japonii udziału w operacjach wojskowych poza jej teryto
Między Rosją i Ameryką
TERESA STYLIńSKA
Stany Zjednoczone to jedyny sojusznik Japonii. Z Rosją utrzymuje ona stosunki poprawne, coraz lepsze zresztą, zwłaszcza wobec perspektyw współpracy gospodarczej. Rozwój sytuacji w Chinach rząd japoński obserwuje bardzo uważnie, z zadowoleniem odnotowując wszelkie pozytywne przejawy. W coraz większym stopniu Japonia angażuje się we współpracę regionalną, występuje też z inicjatywami, takimi jak niedawny plan pokojowy dla Kambodży.
Trzech czołowych japońskich politologów, profesorów na trzech tokijskich uniwersytetach, przedstawiło nam opinię o polityce zagranicznej swego kraju.
Koniec z tematami tabu
Prof. Yoshihide Soeya z Uniwersytetu Keio: -- Co w polityce zagranicznej jest dla Japonii sprawą najważniejszą? Oczywiście sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, a także stosunki z Chinami iproblem Korei.
W stosunkach z USA na plan pierwszy niewątpliwie wysuwa się sprawa Okinawy. Do tej pory była to wyłącznie kwestia dwustronna. Teraz, po raz pierwszy, zaczynamy rozpatrywać regionalne aspekty sojuszu. W Japonii, która zgodnie z konstytucją nie prowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta