Odsiarczanie bez odpadów
NOWA TECHNOLOGIA
Nowoczesna instalacjaw Białymstoku
Odsiarczanie bez odpadów
KRYSTYNA FOROWICZ
Zakładom energetycznym niewiele pozostało czasu na ograniczenie emisji dwutlenku siarki i dostosowanie się do wymogów podpisanych porozumień międzynarodowych, w tym II Protokołu Siarkowego. Nakłady inwestycyjne wynikające z programu redukcji emisji dwutlenku siarki do poziomu 1, 4 mln ton rocznie do 2010 r. w energetyce zawodowej szacuje się na 1 756 mln USD.
Udział energetyki w zanieczyszczeniu powietrza w skali kraju jest nadal znaczący. Elektrownie i elektrociepłownie emitują do atmosfery prawie połowę tj. 1, 3 mln ton dwutlenku siarki. Jednak w porównaniu z rokiem 1989 o 36 proc. mniej.
Szukaliśmy po świecie
W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białymstoku dziś zostaje oddana do użytku (uroczyście) instalacja odsiarczania spalin. Technologia jest bezodpadowa. Zastosowano metodę mokrą magnezową, po raz pierwszy na tak dużą skalę w kraju. Jej autorami są prof. Andrzej Urbanek i dr inż. Krzysztof Kumanowski z Instytutu Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej. Oryginalna w świecie technologia chroniona jest patentami, w kraju, a niebawem twórcy otrzymają patent na ochronę za granicą. Licencję na jej stosowanie kupiła od polskich naukowców, polska firma K&WBUD w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta