Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na krańcach inteligencji

17 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | ZW

Czy mózg człowieka osiągnął kres możliwościrozwoju ewolucyjnego

Na krańcach inteligencji

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Neurolodzy podważają dość rozpowszechniony pogląd, że ludzie wykorzystują jedynie 10 proc. swego mózgu, a większa jego część jest tylko bezużyteczną masą "szarych komórek". Nowe techniki obrazowania pokazują, że nawet wykonanie prostego zadania, słuchanie muzyki rockowej lub czytanie kryminału angażuje ogromne obszaru mózgu. Nie ma tylko pewności, czy człowiek osiągnął już kres swych możliwości intelektualnych.

Podejrzenie, że ludzie w niewielkim tylko stopniu wykorzystują swój mózg pojawiało się przed 50 laty. Neurobiolodzy odkryli wtedy, że wyłącznie neurony błyskawicznie przekazują sobie sygnały, decydujące o sprawności funkcjonowania mózgu iukładu nerwowego, a także całego ciała. Choć są w mniejszości, od połączeń między nimi zależy nasza pamięć, myślenie, uczenie się oraz sprawne wykonywanie poleceń. Zapomniano jednak, że komórki te nie mogą funkcjonować samodzielnie. Wspomaga je, odżywia i regeneruje tkanka glejowa, wykryta w 1846 r. przez Rudolfa Virchowa.

Najbardziejzagadkowy narząd

Komórek tych jest dziewięciokrotnie więcej niż neuronów, a mimo to ich rola nie została jeszcze w pełni zbadana. Nie ma jednak wątpliwości, że pełnią w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1363

Spis treści
Zamów abonament