Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga przez Pola Śmierci

17 kwietnia 1998 | Świat | NS

KAMBODŻA

Pol Pot, uczeń Mao Zedonga, który prześcignął mistrza w realizacji jego koncepcji rewolucjikulturalnej, nie odpowie na tym świecie za popełnione zbrodnie

Droga przez Pola Śmierci

STANISłAW GRZYMSKI

Naprawdę nazywał się Saloth Sar. Pochodził z rodziny chłopskiej. Mając sześć lat, opuścił rodzinną farmę. Oddano go pod opiekę kuzynki, ulubienicy króla Monivonga. Zgodnie z powszechną w państwie buddyjskim praktyką Saloth został nowicjuszem w jednej z pagód, a później rozpoczął naukę w szkole katolickiej. Wroku 1942 kształcił się we francuskim college'uNorodomów przy dworze królewskim. Nie bardzo jednak sobie tam radził i w końcu wylądował w technikum zawodowym, gdzie uczył się stolarstwa.

Mimo to został wytypowany na studia do Francji. W uzyskaniu stypendium pomogła prawdopodobnie pracująca na dworze królewskim ciotka. W Paryżu znaleźli się też jego koledzy z ławy szkolnej -- Ieng Sary i Khieu Samphan.

Ferajna z Dzielnicy Łacińskiej

Była to epoka rozkwitu stalinizmu, zwycięstw Mao i lata wojny koreańskiej. 21-letni Saloth zetknął się z radykalnym ruchem studenckim paryskiej Dzielnicy Łacińskiej. Porzucił studia radiotechniczne i utracił stypendium. Wolał czytać Hugo, Verlaine'a, Rimbauda, Marksa i Stalina, prowadzić z kambodżańskimi kolegami dyskusje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1363

Spis treści
Zamów abonament