Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzeczne przepisy

17 kwietnia 1998 | Prawo | KS

Towary podmiotu zagranicznego w polskim składzie

Sprzeczne przepisy

KRZYSZTOF STEFANOWICZ

Jeden akt prawny dopuszcza możliwość złożenia towarów w składzie celnym przez prowadzącego skład na podstawie kontraktu konsygnacyjnego, drugi nie pozwala na dokonanie zgłoszenia celnego towarów wprowadzanych do składu na podstawie faktury pro forma.

Nowy kodeks celny, obowiązujący od 1 stycznia 1998 r. , podobnie jak poprzednie prawo celne umożliwia odroczenie płatności należności celnych i podatkowych w odniesieniu do towarów importowanych do Polski przez wprowadzenie ich do składu celnego. Bardzo często przechowywane są w nich towary będące własnością prowadzącego skład, które wykorzystuje do własnej działalności gospodarczej. Umożliwia to odroczenie płatności należności celnych i podatkowych przypadających od tych towarów. Równie często składy celne tworzy się, by prowadzić działalność usługową, polegającą na składowaniu towarów będących własnością firm polskich lub zagranicznych. Biorąc po uwagę, iż złożenie towarów w składzie jest operacją bardzo często stosowaną przez importerów i eksporterów, przepisy regulujące sposób korzystania z takiego udogodnienia muszą być jasne i precyzyjne.

Zgodnie z poprzednim prawem skład był wydzieloną częścią polskiego obszaru celnego, traktowaną jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1363

Spis treści
Zamów abonament