Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od stóp do głów

17 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | KK

Nowa teoria o dwunożności naczelnych

Od stóp do głów

"Wielu przyrodników, mając wzgląd na całą budowę człowieka, a więc zarazem i na rozwój jego władz umysłowych, poszło w ślad za Blumenbachem i Cuvierem, umieszczając człowieka w osobnym rzędzie dwuręcznych, zatem na równi z rzędem czwororęcznych, mięsożernych itd. W nowszych czasach wrócono ponownie do propozycji, podanej niegdyś przez Lineusza, i zamieszczono człowieka razem z innemi czwororęcznemi w jednym rzędzie pod nazwą naczelnych - >>Primates<< (. .. ) Dodać do tego jeszcze należy, że wszystkie inne różnice między człowiekiem a czwororęcznemi są natury adoptowanej i znajdują się w związku z pionową pozycją człowieka. Do rzędu takich należy budowa ręki, nogi i miednicy, zgięcie stosu kręgowego i pozycja głowy. " - tak pisał w dziele "O pochodzeniu człowieka" Karol Darwin. Czy sto lat z okładem, po Darwinie, wystarczyło nauce do ustalenia, od jak dawna, i po co, z biologicznego i kulturowego punktu widzenia, człowiek jest dwuręki i dwunożny?

Antropolodzy, anatomowie, zoologowie w zasadzie są co do tego zgodni: do przewrotu w sposobie poruszania się doszło wśród australopiteków; obecnie szacuje się, że ten doniosły fakt miał miejsce około 3-4 miliony lat temu. Właśnie wówczas, w Afryce, niektóre naczelne stanęły na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1363

Spis treści
Zamów abonament