Trójka musi trzymać się razem
ROZMOWA
Arpad Göncz, prezydent Węgier
Trójka musi trzymać się razem
Wpolsko-węgierskim dialogu dominują sprawy integracji obu państw z Unią Europejską i strukturami NA-TO. Podkreśla się wspólną strategię Budapesztu i Warszawy. Mówi się jednak ciągle ogólnikowo. Tymczasem zaawansowanie rozmów naszych państw z UE i NATO wymaga sprecyzowania tej wspólnej strategii. Na czym ona polega?
ARPAD GÖNCZ: -- Budapeszt i Warszawa przemyślały już swoje plany. Teraz trwa uzgadnianie stanowisk. Nie ma oczywiście pewności, czy w niektórych kwestiach nie wystąpią różnice interesów. Ale w dwóch sprawach jesteśmy zgodni: ani my, ani Polska nie będziemy zawistni, jeśli któreś z państw wcześniej zrealizuje swój cel. Nie współzawodniczymy o to, kto pierwszy. Nie będziemy też przeszkadzać sobie w prezentowaniu i wdrażaniu odmiennego stanowiska drugiej strony, jeśli uzna ona to za celowe i dla niej korzystne.
Sądzę, że powinna zostać rychło nawiązana współpraca pomiędzy parlamentarnymi komisjami integracyjnymi ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi. Mówiąc o współpracy węgiersko-polskiej, mam na myśli także współpracę z Czechami, podobnie jak myślą i czynią Polacy. Nasza trójka musi trzymać się razem.
Wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta