Herosikosmosu
Długotrwały pobyt człowiekawstanie nieważkości jest wciąż mrzonką
Herosikosmosu
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć pierwsze prace montażowe międzynarodowej stacji orbitalnej Alfa, ale do dalszego podboju kosmosu ludzie są bardziej przygotowani pod względem technicznym niż medycznym. Tylko kilkunastu największych herosów przestrzeni kosmicznej przebywało poza Ziemią dłużej niż kilka dni. A jeśli ludzie nie przystosują się do długotrwałego pobytu w kosmosie, nie będzie można założyć stałej bazy na Księżycu ani doprowadzić do lądowania człowieka na Marsie.
Wieloletni pobyt astronautów w stanie nieważkości jest największą mrzonką, jaką NASA i inne agencje kosmiczne karmią media. Nawet najbardziej wytrenowani piloci samolotów ponaddźwiękowych ledwie wytrzymują kilkutygodniowy pobyt na orbicie okołoziemskiej, mimo intensywnego treningu. Od pamiętnego lotu Gagarina w 1961 r. w kosmosie przebywało już ponad 300 śmiałków, ale tylko nieliczni zaliczyli dłuższy pobyt. Zdecydowana większość orbitowała nad Ziemią niewiele dłużej niż pionier kosmosu.
Choroba astronautów
Jedynie Rosjanin Walery Poliakow dokonał niebywałego wyczynu -- przebywał bez przerwy w przestrzeni okołoziemskiej przez 438 dni. Entuzjaści kosmicznych podbojów natychmiast okrzyknęli po tym wydarzeniu kolejny triumf...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta