Przepisy do przykazań
ROZMOWA
Prof. dr Witold Karczewski: Każdego obowiązują podstawowe normy etyczne: nie zabijaj, nie kradnij
Przepisy do przykazań
MAGDALENA BAJER: Panie profesorze, potrzebę "czujności moralnej" odczuwają rozmaite środowiska zawodowe. W nauce sytuacja jest chyba trudniejsza niż gdzie indziej, gdyż zatrudnieni w niej ludzie wydają się być narażeni na wciąż nowe pokusy, związane z samym prowadzeniem badań. Czy zespół powołano z tego właśnie powodu, czy także dlatego, że moralny poziom środowiska pozostawia wiele do życzenia?
W ITOLD KARCZEWSKI: Oba względy kierowały tymi, którzy nas powołali i my oba te względy będziemy brać pod uwagę w naszej pracy. Położyłbym jednak nacisk na ten drugi i od tego może zacznijmy. Dość długo już obserwujemy tendencję psucia się etosu pracownika naukowego w Polsce, co się przejawia w wielu, często drobnych, zdarzeniach. Bardzo wyraźnie widać to w sposobie, a nawet, powiedziałbym, w całym systemie opiniowania. Utarł się już, niestety, zwyczaj pisania recenzji miażdżąco krytycznych, a zakończonych wnioskiem. .. pozytywnym. Utarło się takie sakramentalne zdanie: "Powyższe zastrzeżenia nie oznaczają jednak, iż. .. ". Ostatnio ujawnione i opisane przez "Rzeczpospolitą" i inne media plagiaty prac naukowych nie są, jako żywo, wyjątkiem.
Czy widzi pan jakieś szczególne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta