Dusza Pana Cogito i ucho
Autorski wybór wierszy Zbigniewa Herberta
Dusza Pana Cogito i ucho
JANUSZ DRZEWUCKI
Nie waham się określić "89 wierszy" Zbigniewa Herberta mianem wydawniczej rewelacji. Ato z tego względu, że nie jest to zwykły wybór wierszy; zwykły, czyli chronologiczny, według następstwa ukazujących się tomów. Otóż, nie bacząc na chronologię, utwory zamieszczone w tej książce autor podzielił -- według tylko sobie znanej zasady -- na pięć części oznaczonych rzymskimi cyframi. Co łączy zamieszczone w tej samej części wiersze pochodzące zróżnych zbiorów -- oto pytanie dla krytyka, dla miłośnika poezji Herberta, dla każdego, kto sięgnie po tę książkę. Tak więc "89 wierszy" to nie tylko nowy wybór poezji jednego z najświetniejszych polskich poetów współczesnych, ale także -- przede wszystkim! -- dokonana przez tego twórcę fascynująca autointerpretacja własnego dorobku.
Przeciw chronologii
Od dawna uważałem, że chronologia nie jest kluczem do zrozumienia liryki Herberta. Porządek chronologiczny Herbert wielokrotnie lekceważył. Od chronologii powstawania utworów, ważniejsza była dla niego kompozycja poszczególnych zbiorów wierszy, ich tematyka, problematyka, forma. Oto kilka przykładów: wiersz "Pacyfik III (Na Kongres Pokoju) " opublikowany przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta