Sposób na przełamanie barier
Dwa przyczynki do dialogu polsko-żydowskiego
Sposób na przełamanie barier
JANUSZ A. MAJCHEREK
Opublikowanie watykańskiego dokumentu o stosunku chrześcijan do Shoah oraz 30. rocznica antysemickiej nagonki zorganizowanej w Polsce przez narodowo-komunistycznych agitatorów, stwarzają inspirację dla pogłębienia i poszerzenia refleksji nad stosunkami polsko-żydowskimi. Ujawniające się obecnie i nasilające kontrowersje wokół obecności w Oświęcimiu krzyża, pokazują istnienie nadal trudnych i skomplikowanych spraw spornych. Są podstawy, by przypuszczać, że zlikwidowanie choćby jednej, nawet drobnej przeszkody stojącej na drodze porozumienia, przybliża jego osiągnięcie. Każda więc chyba zasługuje na rozważenie.
Przeciwstawiając się współczesnemu polskiemu antysemityzmowi, używa się niekiedy argumentu, że jest on niedorzeczny w kraju bez Żydów. Intencja takiego prowadzenia perswazji jest zrozumiała i pozytywna: pokazać absurdalność i bezpodstawność antysemickich uprzedzeń, ośmieszyć i skompromitować je. Efekt jednak może się okazać przeciwny zamiarom.
Stwierdzenie, że w Polsce nie ma Żydów, będące niewątpliwą retoryczną hiperbolą, może być przykre dla tych, którzy tu jednak żyją i mieszkają. Wystarczy się wczuć w sytuację człowieka, który słyszy, że jego grupa narodowa czy wyznaniowa nie istnieje, że być może zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta