Powrót mniszek
Po ponad 150 latach w Gdańsku znów osiadły brygidki
Powrót mniszek
P IOTR ADAMOWICZ
Bardziej znane są najnowsze dzieje pewnego kościoła gdańskiego pod wezwaniem świętej Brygidy i działalność jego proboszcza, niż zakonu, którego symbolem jest krzyż brygidkowski -- romański z białą hostią w przecięciu ramion i pięcioma czerwonymi znakami symbolizującymi rany Chrystusa. W tych dniach na ulicach miasta ponownie pojawiły się przywdziane w długie grafitowe habity zakonnice.
Pokutującekobiety upadłe i święta
-- Wszystko zaczęło się od średniowiecznej wspólnoty pokutnic -- ciągnie opowieść znawca dziejów Gdańska prof. Jerzy Samp. -- Były w śród nich kobiety upadłe, które postanowiły żyć po bożemu i w ubóstwie, spędzając dni na modlitwie i pracy. Nazywano je zdrobniale Magdalenkami, ponieważ szczególną czcią darzyły ową biblijną jawnogrzesznicę Marię z Magdali, która zaufała Chrystusowi i dostąpić miała świętości. Wierzyły też w oczyszczającą moc wody z położonej na Starym Mieście Studzienki Mariackiej, koło której zamieszkały.
Były to lata, gdy szczególnie wiele mówiło się oekstatycznych wizjach i mistycznych pismach pewnej Szwedki. Urodziła się ok. roku 1302 w pobliżu Uppsali, w rodzinie spokrewnionej z królami szwedzkimi. W wieku piętnastu lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta