Zastępcze kości i ścięgna
MEDYCYNA SPORTOWA
Nowe metody zabiegów
Zastępcze kości i ścięgna
Najczęstsze kontuzje, jak zerwanie ścięgna Achillesa lub uszkodzenie łąkotki, przestaną aż tak bardzo doskwierać sportowcom, jeśli sprawdzą się eksperymentalne metody leczenia, testowane w kilku ośrodkach amerykańskich. Specjaliści chcą w nich wykorzystać zarówno najnowsze metody operacji, jak też hodowli i regeneracji tkanek.
We współczesnym sporcie wyczynowym trudno uniknąć kontuzji podczas zawodów lub treningów, jest jednak nadzieja na to, że rekonwalescencja będzie przebiegała szybciej. Taką szansą może być nowa technika leczenia ścięgna Achillesa, zaproponowana przez prof. Samuela Huanga, chemika Uniwersytetu Connecticut. Jak zapowiada uczony na łamach specjalistycznego pisma "Journal of Material Science", wkrótce zamierza ją wypróbować, wspólnie z lekarzami włoskami, na ludziach. Nastąpi to prawdopodobnie w połowie tego roku.
Huang wymyślił sztuczne ścięgno, które nie zastępuje uszkodzonej tkanki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta