Emerytalna rewolucja
Reforma ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 1999 roku
Emerytalna rewolucja
Indywidualne konta ubezpieczenia dla każdego, lokowanie składek w funduszach kapitałowych, przekazanie części pieniędzy z prywatyzacji na reformę emerytur i rent -- takie rozwiązania zawierają m. in. przyjęte wczoraj przez rząd ustawy reformujące ubezpieczenia społeczne.
Projekty trafiają do Sejmu. Według zapewnień premiera te nowe zasady emerytalne powinny wejść w życie od 1 stycznia 1999 roku.
O projektach ustaw
O systemie ubezpieczeń społecznych oraz emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Rada Ministrów dyskutowała po raz czwarty. Przy ostatnim podejściu sporna okazała się wysokość składki przekazywanej do funduszy kapitałowych. Ministrowie ustalili jej wysokość na 9 proc. , czyli tak jak w pierwotnej propozycji. Jednocześnie minister skarbu został zobowiązany do przedstawienia programu prywatyzacji, dzięki której będzie możliwe zasilenie funduszy emerytalnych. Do tej pory minister Emil Wąsacz nie przygotował listy przedsiębiorstw przeznaczonych na ten cel do prywatyzacji i do tego sprowadzały się wątpliwości wicepremiera Leszka Balcerowicza. Jeśli okaże się, że pieniędzy zprywatyzacji będzie za mało, to rząd zastrzega sobie możliwość wprowadzenia korekt do przyjętych wczoraj rozwiązań.
Po posiedzeniu rządu wicepremier Balcerowicz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta