Nowe oblicze choroby szalonych krów
Priony: bardziej zagadkowe i groźniejsze niż sądzono
Nowe oblicze choroby szalonych krów
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Zagrożenie epidemią choroby szalonych krów może być większe niż podejrzewano. Kolejne zaniepokojenie wywołało odkrycie amerykańskich badaczy, że zakażenie mogą przekazywać zainfekowane zwierzęta, które nie chorują z tego powodu. Coraz większe są też obawy, że wywołujące chorobę zarazki przeniknęły do łańcucha pokarmowego ludzi, a nawet do niektórych leków.
Największą konsternację wywołują obserwacje, że nazywany prionem tajemniczy czynnik zakaźny jest znacznie bardziej żywotny, a przy tym odporny na zniszczenie. Wcześniej badacze sugerowali, że jest aktywny nawet po zadziałaniu temperaturą, przekraczającą 200 st. C, czyli wyższą od tej, jaką wykorzystuje się do sterylizacji narzędzi chirurgicznych używanych w neurochirurgii. Obecnie uczeni Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton (Montana) przekonują, że niebezpieczne są też zarazki, którymi zainfekowane są zwierzęta, uznawane dotąd za odporne na chorobę szalonych krów -- BSE.
Syndrom "szalonej paszy"
Gąbczaste zwyrodnienie mózgu ma kilka odmian: u ludzi jest to choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD) , a u owiec -- scrapie. Uczeni byli jednak przekonani, że BSE nie może być przenoszone na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta