Piąta ustawa kompetencyjna: praca, zatrudnienie, bezrobocie
PIERWSZE CZYTANIE
Reforma ustrojowa państwa
Piąta ustawa kompetencyjna: praca, zatrudnienie, bezrobocie
ŻANETA SEMPRICH
Kończymy dziś omawianie projektów ustaw, które mają uregulować szczegółowe kompetencje zarządów gmin, starostów, wojewodów. Projekt piątej z nich (pełna jego nazwa brzmi: o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z reformą ustrojową państwa -- część piąta) dotyczy spraw pracowniczych i związanych z zatrudnieniem. Z tego powodu były konsultowane ze związkami zawodowymi.
Z poprawek do ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych wrazie niewypłacalności pracodawcy wynika, że w razie niewypłacenia pracownikom wynagrodzenia w związku zprzejściowymi trudnościami finansowymi pracodawcy utrzymującymi się dłużej niż miesiąc marszałek województwa w uzgodnieniu z Radą Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, działając w ramach zadań z zakresu administracji rządowej, może z własnej inicjatywy, na wniosek związku zawodowego, podjąć decyzję o wypłaceniu pracownikom jednorazowego świadczenia w wysokości nie wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Tam, gdzie nie działa związek zawodowy, wniosek w imieniu zatrudnionych może złożyć każda organizacja związkowa. Wypłata takiego świadczenia wymaga decyzji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta