Swobodny przepływ towarów
TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU
Rolnicy francuscy przeciwkoimportowi owoców i warzyw
Swobodny przepływ towarów
CEZARY MIK
W handlu wewnątrzwspólnotowym państwa mają obowiązek zapewnić rzeczywisty swobodny przepływ towarów zarówno przemysłowych, jak i rolnych.
Komisja Wspólnot Europejskich 4 sierpnia 1995 r. wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu (ETS) ze skargą przeciwko Francji o naruszenie art. 30 w związku z art. 5 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej (TWE) . Chodziło o zakaz stosowania ograniczeń ilościowych i środków o skutku równoważnym do takich ograniczeń w związku zzasadą solidarności.
Spór powstał na tle akcji protestacyjnych organizowanych przez rolników francuskich, głównie przez Coordination Rurale, szczególnie od 1993 r. Protesty te były wymierzone przeciwko artykułom rolnym i ogrodniczym importowanym z innych państw członkowskich (Belgii, Danii, Włoch) , a zwłaszcza z Hiszpanii, i często przybierały formę gróźb lub aktów przemocy. Komisja wielokrotnie zwracała uwagę rządowi francuskiemu, że nie podejmuje niezbędnych i proporcjonalnych środków zaradczych i w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu artykułów rolnych. Wreszcie 19 lipca 1994 r. skierowała do niego formalne pismo i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta