Aleksander Mogilnicki
Aleksander Mogilnicki
Powiada się często, iż teoria nie zawsze chadza w parze z praktyką. Jednak droga wielu wybitnych polskich prawników do teorii prawa wiodła przez bogatą praktykę. Do nich właśnie należy Aleksander Mogilnicki: adwokat, sędzia, legislator, wybitny znawca prawa karnego, zwłaszcza procesowego. A przy tym wykładowca akademicki, autor wielu książek i publikacji naukowych, a od 1897 do 1939 r. -- stały współpracownik "Gazety Sądowej Warszawskiej". I jeszcze: znany iceniony społecznik.
Aleksander Mogilnicki urodził się 16 kwietnia 1875 r. w Warszawie, jako syn Konstantego Mogilnickiego i Henryki z Żarnowskich. Ojciec -- oficer w powstaniu styczniowym i więzień polityczny w latach 1864--65 -- sam był prawnikiem, znanym obrońcą sądowym. Swym synom Aleksandrowi i Tadeuszowi dał staranne i patriotyczne wychowanie. W 1892 r. A. Mogilnicki ukończył gimnazjum w Łodzi i za namową ojca rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył je w 1896 r. , otrzymując stopień kandydata prawa i dwa medale: srebrny za konkursową rozprawę "Teoria prawna Iheringa" izłoty za " Ustrój sądownictwa administracyjnego w Zachodniej Europie i Rosji".
Obok pasji prawniczej ojciec zaszczepił A . Mogilnickiemu pasję społecznikowską, która nie opuściła go do końca. Już w czasach studenckich działał aktywnie w tajnej Pomocy Bratniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta