Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki deficytu i cele reformy

27 stycznia 1994 | Ekonomia | SG

Finanse państwa

Skutki deficytu i cele reformy

Stanisław Gomułka

Projekt budżetu ożywił spory między zwolennikami mniej i bardziej twardej polityki pieniężnej i fiskalnej. Duże różnice opinii dotyczą w szczególności oceny skali nie wykorzystanych mocy produkcyjnych i w związku z tym oceny roli deficytu budżetowego w wychodzeniu z recesji. W 1993 roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, pomimo znacznego zmniejszenia się deficytu budżetowego i dużego zmniejszenia się nadwyżki handlowej. Realny popyt wzrósł prawdopodobnie aż o około 6 do 7 proc. Produkt krajowy brutto wzrósł tylko o około 4 proc. Różnicę pokrył dodatkowy import, który w związku z tym wzrósł aż o około 20 proc. To bardzo znamienne doświadczenie 1993 roku świadczy wyraźnie o tym, że główne bariery wzrostu leżą po stronie podaży, a w związku z tym oczekiwania, że dodatkowy popyt (pieniądz, deficyt budżetu) wywoła wzrost produkcji -- są płonne i niebezpieczne. Taki sztucznie wywołany wzrost popytu powoduje bowiem przede wszystkim i natychmiast albo wzrost importu, albo cen, a na dłuższą metę obniża inwestycje i podwyższa dług publiczny.

Deficyt a inwestycje

Zastanówmy się nad głównymi skutkami makroekonomicznymi deficytu budżetowego. Wychodzenie z recesji w Polsce jest, jak dotąd, wynikiem głównie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 180

Spis treści
Zamów abonament