Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Resztówki z Agencji

04 maja 1998 | Nieruchomości, budownictwo | LO

DZIERŻAWA

Nie swoją ziemię można uprawiać za symboliczne opłaty

Resztówki z Agencji

W Polsce dzierżawy gruntów są utrwaloną formą użytkowania ziemi. Były i są stale obecne w gospodarce chłopskiej, a w ostatnich latach nasiliły się za sprawą restrukturyzacyjnych PGR. Łączny obszar gruntów użytkowanych w tej formie szacuje się na ok. 12, 5 proc.

Według danych spisu powszechnego, liczba gospodarstw z dzierżawą gruntów w 1996 roku wynosiła 138 tys. i obejmowała 1, 2 mln ha (z tego ok. 806 tys. ha z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa) . Średnia powierzchnia dzierżawiona wynosiła 8, 7 ha, a w gospodarstwie z dzierżawą gruntów skarbowych --16, 3 ha. Skala dzierżaw w Polsce jest nadal skromna w porównaniu z wysoko rozwiniętymi krajami zachodnimi, gdzie osiąga dwukrotnie wyższy poziom (Niemcy, Francja) .

Na przeczekanie

Dzierżawa poprawia efektywność wykorzystania ziemi i stanowi szansę relatywnie taniego powiększenia gospodarstwa. Jest korzystna dla tych rolników, którzy z różnych powodów nie mogą prowadzić gospodarstwa (wiek, brak zdrowia, przyczyny losowe) , ale nie chcą definitywnie rozstrzygać sprawy własności ziemi.

Handel ziemią w Polsce jest także słaby z powodu niskich cen gruntów rolnych, co dodatkowo motywuje rolników do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1377

Spis treści
Zamów abonament