Nominacja prezesa Europejskiego Banku Centralnego
PIENIňDZE
11 krajów wchodzi do strefy euro
Nominacja prezesa Europejskiego Banku Centralnego
O to -- że historyczny dzień podjęcia decyzji o zawiązaniu unii walutowej, zamiast kojarzyć się z szampanem, toastami i zdjęciami uśmiechniętych przywódców UE, będzie utożsamiany z twardymi negocjacjami do wczesnych godzin rannych -- oskarża się dziś wielu: brytyjskiego premiera za to, że nie wysondował zawczasu stanowiska każdej ze stron, prezydenta Francji za to, że dbał tylko o powodzenie swojego kandydata, kanclerza Niemiec, za to, że nie potrafił odstąpić od pryncypialnego monetaryzmu. Skutek jest jednak fatalny dla wszystkich: wiarygodność euro doznała uszczerbku i teraz trudno będzie ją odbudować.
Do ostatnich godzin przed rozpoczęciem szczytu przewodzący UE Brytyjczycy nie wypracowali kompromisu w sprawie obsadzenia stanowiska prezesa EBC. 10 krajów przystępujących do unii walutowej popierało Holendra Wima Duisenberga, prezydent Francji Jacques Chirac obstawał przy szefie Banku Francji, Jean-Claude Trichet.
W tej sytuacji niemal całe spotkanie postanowiono utrzymać w formule nieformalnego "obiadu", przez co przywódcy mogli pozostać we własnym gronie, bez doradców. Wczesnym popołudniem grono negocjatorów zawęziło się do Blaira,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta