Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa era przeszczepów

04 maja 1998 | Nauka i Technika | ZW

W Wielkiej Brytanii i USA hodowane są całe stada świń, których narządy można wykorzystać do transplantacji u ludzi

Nowa era przeszczepów

ZBIGNIEW WOJTASIń SKI

Najpóźniej za trzy lata będzie można przeprowadzić pierwszą operację wszczepienia człowiekowi zmienionych genetycznie narządów wewnętrznych świni. Jeszcze w tym roku 100 pacjentom cierpiącym na chorobę Parkinsona i epilepsję ma pomóc transplantacja pozyskanych od zwierząt komórek mózgu.

Transplantolodzy wielokrotnie próbowali już wykorzystać narządy zwierząt do ratowania ludzi, którzy z braku organów nie mogli doczekać się przeszczepu. W latach 80. prof. Zbigniew Religa odważył się przeprowadzić pierwszą na świecie operację wszczepienia człowiekowi serca świni. Prof. Thomas Starzl z Uniwersytetu Pittsburgh jeszcze do 1993 r. kilkakrotnie próbował wszczepiać ludziom wątrobę pawiana. Bez większego powodzenia.

Nową nadzieją stały się specjalnie hodowane na potrzeby transplantacji zmodyfikowane genetycznie świnie. Postęp w inżynierii genetycznej sprawił, że uczeni potrafią tak zmienić ich narządy, by lepiej tolerował je ludzki organizm. Wcześniej nie było innego sposobu na pokonanie immunologicznej bariery międzygatunkowej. Dopiero od kilku lat w Wielkiej Brytanii i USA hodowane są całe stada świń, które już niedługo będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1377

Spis treści
Zamów abonament