Nowa era przeszczepów
W Wielkiej Brytanii i USA hodowane są całe stada świń, których narządy można wykorzystać do transplantacji u ludzi
Nowa era przeszczepów
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Najpóźniej za trzy lata będzie można przeprowadzić pierwszą operację wszczepienia człowiekowi zmienionych genetycznie narządów wewnętrznych świni. Jeszcze w tym roku 100 pacjentom cierpiącym na chorobę Parkinsona i epilepsję ma pomóc transplantacja pozyskanych od zwierząt komórek mózgu.
Transplantolodzy wielokrotnie próbowali już wykorzystać narządy zwierząt do ratowania ludzi, którzy z braku organów nie mogli doczekać się przeszczepu. W latach 80. prof. Zbigniew Religa odważył się przeprowadzić pierwszą na świecie operację wszczepienia człowiekowi serca świni. Prof. Thomas Starzl z Uniwersytetu Pittsburgh jeszcze do 1993 r. kilkakrotnie próbował wszczepiać ludziom wątrobę pawiana. Bez większego powodzenia.
Nową nadzieją stały się specjalnie hodowane na potrzeby transplantacji zmodyfikowane genetycznie świnie. Postęp w inżynierii genetycznej sprawił, że uczeni potrafią tak zmienić ich narządy, by lepiej tolerował je ludzki organizm. Wcześniej nie było innego sposobu na pokonanie immunologicznej bariery międzygatunkowej. Dopiero od kilku lat w Wielkiej Brytanii i USA hodowane są całe stada świń, które już niedługo będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta