Po spełnieniu ścisłych warunków ustawowych
POSTĘPOWANIE KARNE
Wyjątkowość tymczasowego aresztowania
Po spełnieniu ścisłych warunków ustawowych
LECH K. PAPRZYCKI
W głośnej niedawno sprawie człowieka nazywanego w mediach "komandorem", który z legalnie posiadanej broni w dość szczególnych okolicznościach zastrzelił innego człowieka, wypowiadano zdumiewające poglądy na temat tymczasowego aresztowania. Usłyszeliśmy więc narzekania prowadzącego postępowanie prokuratora, że jeszcze nie zdarzyło mu się, by w sprawie o zabójstwo nie uzyskał tymczasowego aresztowania osoby podejrzanej. Wtórował temu niebagatelny znawca procedury karnej, stwierdzając, że sama waga postawionego zarzutu może stanowić przesłankę podjęcia decyzji o tymczasowym aresztowaniu oraz że podstawą zastosowania tego środka może być konieczność uchronienia podejrzanego przed samosądem. W świetle polskiego porządku prawnego takie poglądy nie mają żadnego uzasadnienia.
Konstytucja w art. 42 ust. 2 stwierdza, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona w prawomocnym wyroku sądu. Zasadę tę formułuje tak samo, co do istoty, art. 3 § 2 kodeksu postępowania karnego z 1969 r. (dalej: k. p. k. ) i art. 5 § 1 k. p. k. z 1997 r. (dalej: n. k. p. k. ). Z kolei art. 41 ust. 1 konstytucji stanowi, że pozbawienie wolności może nastąpić tylko na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta