Sukces z pomocą obcego kapitału
Po latach finansowej zapaści w fabrykach mebli rosną zyski
Sukces z pomocą obcego kapitału
Targi Meble '98 w Poznaniu
DOROTA MARGAS
Na początku lat 90. meble, które wcześniej były towarem reglamentowanym, zaczęły zalegać w magazynach. W dużej mierze z powodu urealnienia cen do poziomu rynkowego, co w praktyce oznaczało znaczne podwyżki. Konieczne stało się szukanie nowych rynków zbytu, obniżenie kosztów, wprowadzanie nowych technologii i zdecydowane poprawienie jakości.
W pierwszym okresie przechodzenia do gospodarki rynkowej polscy producenci byli w niekorzystnej sytuacji finansowej - podkreśla profesor Zofia Bolkowska z Prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji. Szok transformacyjny i trudności z zaadaptowaniem się do nowych warunków spowodowały spadek produkcji w ciągu 2 lat o jedną czwartą. Większość przedsiębiorstw była deficytowa, średnie wskaźniki rentowności okazały się ujemne. Stan taki trwał do 1993 r., który był rokiem przełomowym. Podczas gdy w latach 1991-1993 wiele branż pozostawało jeszcze w głębokim kryzysie, przedsiębiorstwa przemysłu meblarskiego opanowały recesję i zaczęły pracować z zyskiem.
Zagraniczny kapitał
Wiele fabryk związało się w tym czasie kapitałowo z wielkimi producentami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta