Kasy chorych, potem także prywatne
PIERWSZE CZYTANIE
Ubezpieczenia zdrowotne
Kasy chorych, potem także prywatne
ŻANETA SEMPRICH
Zmniejszenie składek pracowników, a zwiększenie rolników, prawo wyboru kasy chorych i utworzenie Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych. Jego pierwsze czytanie przewidziano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
Rząd stwierdził, że ustawa z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, która miała wejść w życie z początkiem przyszłego roku, obarczona jest licznymi wadami, np. scentralizowanie systemu, powiązanie go z ustawą budżetową, tworzenie funduszy centralnych z uznaniowym rozdzielnictwem, niejasne granice kompetencji, brak przepisów zapewniających działalność kasy w razie powstania nierównowagi finansowej.
Obecny projekt zakłada utrzymanie daty wejścia w życie obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Wprowadza jednak nową nazwę instytucji ubezpieczeniowych i nowe zasady ich funkcjonowania. "Kasę ubezpieczenia zdrowotnego" zamienia na zgodną z tradycją międzywojnia "kasę chorych".
Nowe zasady
Siedem zasad legło u podstaw ubezpieczeń zdrowotnych: solidarność społeczna; samorządność; samofinansowanie; prawo wolnego wyboru lekarza i kasy chorych (uchwalona ustawa nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta