Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyspa w morzu obojętności

08 maja 1998 | Kultura | BH

FILM

Wojna w Sarajewie na ekranie

Wyspa w morzu obojętności

BARBARA HOLLENDER

Wiek XX był czasem wojen, z których ludzie nie wyciągnęli wniosków. W następne stulecie świat wchodzi szarpanykonfliktami, z kilkunastoma wielkimi ogniskami zapalnymi, z setkami miejsc, w których panuje nienawiść, a ludzie gotują sobie nawzajemstraszliwy los.

W ostatnich dekadach wydawało się, że we wstrząsanym tragediami świecie, mieszczański Stary Kontynent stał się oazą spokoju i bezpieczeństwa. Ale lata 90. obaliły i ten mit. W środku Europy, nieopodal wielkich i zamożnych stolic, przez całe lata toczyła się bratobójcza wojna. Miasto, w którym jeszcze w 1984 roku pod hasłami pokoju i przyjaźni odbywały się Igrzyska Olimpijskie -- legło w gruzach, każdego dnia konało na naszych oczach.

McLuhan porównywał świat do globalnej wioski. Nie przewidział tylko jednego. W przeciwieństwie do wioski tradycyjnej, ta ogólnoświatowa jest pełna obojętności. Zasypywani codziennymi relacjami przez telewizyjne dzienniki, zaczynamy przyzwyczajać się do obrazów śmierci, do twarzy pełnych bólu i cierpienia, do dzieci o dorosłych oczach. W telewizorach stojących w mieszkaniach Paryża, Londynu, Wiednia, Warszawy, wiadomości z Sarajewa zamieniły się w codzienny przerywnik między doniesieniami z politycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1381

Spis treści
Zamów abonament