Reforma: pierwsze kroki
Ustrój powiatów, województw i administracji wojewódzkiej
Reforma: pierwsze kroki
Sejm uchwalił w czwartek pierwsze ustawy określające ramy reformy samorządowo-administracyjnej. Dotyczą one ustroju, czyli organizacji i zakresu działania powiatów i województw, a także administracji wojewódzkiej. Zanim to nastąpiło, posłowie musieli się ustosunkować w głosowaniu do blisko 200 poprawek i wniosków mniejszości. Głosowania trwały ponad 4 godziny.
Powiat nie zagraża gminie
Jako pierwszą Sejm uchwalił ustawę powiatową. Głosowało za nią 234 posłów, 184 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Wśród przeciwników byli nie tylko posłowie opozycyjni, ale także niektórzy posłowie AWS związani z ZChN i ugrupowaniem Adama Słomki.
Powiaty nie zagrożą integralności i kompetencjom gmin, które pozostają podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Obowiązuje nadal klauzula domniemania kompetencji gminnych. Oznacza to, że wszystkie kompetencje, które nie zostały w ustawie zastrzeżone dla samorządu powiatowego i wojewódzkiego, przysługują gminom.
Gmin, przy włączaniu do powiatów, nie będzie można dzielić. Wykaz powiatów i wchodzących w ich skład gmin określi rozporządzeniem RM. Wcześniej odrzucono poprawkę zgłoszoną przez SLD, by określała to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta