Biegli nie orzekają o winie
Opinie psychiatryczne
Biegli nie orzekają o winie
Trybunał nie zastępuje własną opinią oceny faktów i dowodów dokonanych przez sądy krajowe, ustala natomiast, czy postępowanie jako całość, łącznie ze sposobem przeprowadzenia dowodów, było rzetelne.
W trakcie śledztwa związanego z zarzutami postawionymi Jean-Paul Bernardowi dokonania licznych napadów z bronią w ręku sędzia śledczy z Nevers zarządził dwie opinie biegłych: psychiatryczną i medyczno-psychologiczną.
Doktor G. , psychiatra powołany do przygotowania pierwszej opinii, stwierdził 13 lipca 1988 r. : "Gdy badany nie akceptuje, iż jest chory lub winny, nie można go uznać za osobnika uleczalnego. Jego otoczenie społeczne i emocjonalne odegra znacznie większą rolę w jego rehabilitacji niż jakiekolwiek leczenie, również psychiatryczne, któremu nie chce się poddać. Biorąc pod uwagę całość okoliczności, szanse na rehabilitację wydają się w dużym stopniu osłabione z powodu jego kryminalnej przeszłości i osobowości". Na wniosek Bernarda sędzia śledczy zarządził drugą opinię psychiatryczną, tym razem doktora D. , w której znalazł się następujący fragment: "Badany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta