Czy rzeczywiście w Polsce reformuje się Obronę Cywilną
POLEMIKA
Czy rzeczywiście w Polsce reformuje się Obronę Cywilną
JANUSZ BAGIńSKI
Poważanie i moje uznanie dla dziennika "Rzeczpospolita", a przede wszystkim szacunek dla jej czytelników usprawiedliwiają mojeskomentowanie wypowiedzi ścisłego kierownictwa Urzędu Szefa Obrony Cywilnej Kraju, zamieszczonych w artykule "Polak chroniony cywilnie" ("Rzeczpospolita" nr 105 z 6 maja 1998 r) .
Obrona Cywilna, niezależnie czy funkcjonująca w systemach totalitarnych, czy w społeczeństwach o wysokim poziomie cywilizacji i demokracji, ma i prawdopodobnie będzie miała jeden zasadniczy cel -- przygotowanie państwa, wszystkich jego organów, służb, zasobów materiałowych, techniki, wreszcie całego społeczeństwa do ratowania, udzielania wszelkich form humanitarnej i logistycznej pomocy ofiarom skutków konfliktów zbrojnych, katastrof i klęsk żywiołowych. Jest więc systemem powszechnym i interdyscyplinarnym. Tak stanowi prawo międzynarodowe, tj. "Protokoły dodatkowe I i II z 1997 r. do Konwencji Genewskich z 1949 r. ". Polska, ratyfikując te protokoły 19 września 1991 roku, została zobligowana do ich respektowania i wypełniania zawartych w nich postanowień. Tak mówi prawo, a rzeczywistość?
Polsce, nie z własnej woli uwikłanej w Układ Warszawski, groziło począwszy od lat pięćdziesiątych widmo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta