Wartość dowodowa aktów stanu cywilnego
TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU
Swoboda poruszania się pracowników najemnych
Wartość dowodowa aktów stanu cywilnego
CEZARY MIK
Władze administracyjne i sądowe państwa członkowskiego Wspólnoty muszą zaakceptować dokumenty stanu cywilnego wydane przez władze innego państwa członkowskiego.
Pani Dafeki, obywatelka grecka, od 1966 r. pracująca w RFN, miała dwie różne daty urodzenia. Z wyciągu rejestru urodzin wynikało, że przyszła na świat 3 grudnia 1933 r. Datę tę, w postępowaniu w sprawie zaginionych a rchiwów i rejestrów, skorygował sąd grecki w orzeczeniu z 1986 r. na 20 lutego 1929 r. W efekcie otrzymała nowy dokument stanu cywilnego. Właśnie on był podstawą ubiegania się o wcześniejszą emeryturę. W związku z tym kobieta dostarczyła funduszowi emerytalnemu nowe dokumenty stanu cywilnego wydane przez właściwe władze greckie, potem przekazała też wyrok sądu greckiego. Chociaż spełniała wszelkie kryteria przejścia na wcześniejszą emeryturę, fundusz odmówił jej tego prawa, opierając się na aktach stanu cywilnego wskazujących, że urodziła się w 1933 r. Jej sprzeciw spowodował postępowanie przed sądem socjalnym w Hamburgu.
Prawo niemieckie różnicuje wartość dowodową aktów stanu cywilnego pochodzących z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W rezultacie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta