Menedżer miasta z wolnorynkową buławą
ROZMOWA
Piotr Mittelstaedt, burmistrz Chełmna w województwie toruńskim
Menedżer miasta z wolnorynkową buławą
WChełmnie z powodzeniem prywatyzowane jest mienie komunalne. Czy lokalne przekształcenia własnościowe zawsze kończą się sukcesem?
-- Nie wszystkie przekształcenia skończyły się prywatyzacją, część niestety likwidacją. Porządkowanie rozpocząłem od Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunalnego w Chełmnie, firmy wówczas nierentownej, zadłużonej, nie mającej zamówień. Po analizie, wraz z zarządem miasta, zdecydowałem o likwidacji przedsiębiorstwa. Z pozostałego po nim majątku powstało zaplecze dla organizowanych i prowadzonych do dzisiaj robót publicznych i prac interwencyjnych. O wiele większym problem okazała się Fabryka Urządzeń Szpitalnych, która nagle, po załamaniu się rynku wschodniego, utraciła dobre kontrakty. Przed dwustuosobową załogą pojawiło się widmo zwolnień. Uznaliśmy wówczas, że dobrym wyjściem dla przedsiębiorstwa będzie przekształcenie w spółkę pracowniczą. Po licznych negocjacjach uzyskaliśmy poparcie załogi i związków. Niestety, pracę utraciło ponad sto osób, ale pozostali przejęli majątek firmy. Dziś Famed Chełmno wypracowuje zysk, który inwestuje w rozwój.
Na początku pana pierwszej kadencji, w 1991 r. zlikwidowano państwowy dom pomocy społecznej, żłobek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta