DNA na usługach pracodawcy
PRAWA ZATRUDNIONEGO
Czy istnieje dyskryminacja genetyczna?
DNA na usługach pracodawcy
Firma zleca wszechstronne badania lekarskie. Powód: ochrona zdrowia, badanie wpływu środowiska pracy na organizm członków personelu. Ludzie chętnie oddają próbki krwi, a wraz z nimi przekazują pracodawcy kompletne informacje o sobie. Do jakich celów mogą je użyć zwierzchnicy?
Śledząc rozwój badań nad genetyką Amerykanie obawiają się, że już wkrótce szefowie zaczną nadużywać prawa do informacji o swoich podwładnych. Będą mogli korzystać z osiągnięć nauki np. dla regulacji przepływu kadr, odsiewania pracowników mile widzianych od niepożądanych. Mogą sięgnąć do DNA przed podjęciem ostatecznej decyzji o zatrudnieniu czy też po to, by pozbyć się osób niewygodnych dla firmy. Toteż agencje rządowe i niektórzy politycy zastanawiają się obecnie nad ustanowieniem specjalnej legislacji, chroniącej zatrudnionych przed tzw. dyskryminacją genetyczną. Nie uspokaja to jednak ludzi, którzy zostali już poddani takim badaniom.
Geny powiedzą wszystko
Testy genetyczne nie są już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta