Tylko pięć funtów na głowę
WIELKA BRYTANIA
Finansowanie kampanii wyborczych
Tylko pięć funtów na głowę
MAREK ANTONI NOWICKI
Nadal brakuje nam jasnych reguł finansowania partii politycznych. Jak ten problem rozwiązano w Wielkiej Brytanii?
Wybory do Izby Gmin odbywają się wyłącznie w okręgach jednomandatowych. Wszyscy liderzy partii politycznych startują w wyborach jako lokalni kandydaci. Data wyborów nigdy nie jest pewna. W zasadzie powinny odbywać się co pięć lat, ale premier ma prawo wyznaczenia innego terminu. W przeszłości parlament był dosyć często rozwiązywany przed upływem kadencji, jeśli przemawiały za tym względy polityczne. Napięty kalendarz wyborczy i krótkie terminy powodują, że nie ma czasu na długie kampanie.
Kampanie wyborcze w żaden sposób nie są bezpośrednio finansowane przez rząd.
Subwencji rządowych udzielono jednorazowo podczas referendum w 1975 r. dotyczącego brytyjskiego członkostwa w EWG. Chodziło wtedy o rozwiązanie problemu dużej przewagi finansowej grup sprzyjających przyłączeniu się do Wspólnoty. Subsydiowane były także kilkakrotnie wybory do Parlamentu Europejskiego. Pieniądze otrzymały jednak wyłącznie partie w nim reprezentowane. Było to powodem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot, który uznał takie praktyki za sprzeczne z zasadami prawnymi obowiązującymi we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta