W oczekiwaniu na skuteczną terapię
MEDYCYNA
Przyczyną choroby Parkinsona może być postępujące zatrucie mózgu
W oczekiwaniu na skuteczną terapię
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Choroby Parkinsona wciąż nie można skutecznie leczyć, ale coraz większe są nadzieje na spowolnienie jej rozwoju. Firmy farmaceutyczne oferują bardziej skuteczne leki, a neurochirurdzy zapewniają, że mogą pomóc większej liczbie pacjentów. Nadal jednak nie są znane przyczyny schorzenia, a także metody wczesnego jej wykrywania.
Parkinsonizm jest jedną z najczęstszych schorzeń neurologicznych -- atakuje co setną osobę po 50-60 roku życia. Wywołują go mało poznane procesy zachodzące w mózgu, niszczące istotę czarną -- komórki wytwarzające dopaminę. Ten neuroprzekaźnik jest niezbędny dla przekazywania bodźców nerwowych w układzie pozapiramidowym, pełniących kluczową rolę w czynnościach ruchowych. Jej niedobór sprawia, że chorzy wykazują klasyczną triadę objawów: spowolnienie ruchowe, drżenie i wzmożone napięcie ruchowe. Stąd polska nazwa tej choroba -- drżączka poraźna.
Nadzieje i dramaty
Symptomy te czasami mogą być mylące, gdyż podobnie ujawniają się inne schorzenia, np. reumatyzm -- powodujący uczucie sztywności lub nadczynność tarczycy, objawiająca się drżeniem rąk. "Kiedy po raz pierwszy przychodzi do mnie pacjent ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta