Konsekwencje kryzysu
EKONOMIA
Polskiejgospodarce przychodzi funkcjonować wcoraz trudniejszym otoczeniu
Konsekwencje kryzysu
JAN KRZYSZTOF BIELECKI
Kryzys w Azji i Rosji wykazał, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ten międzynarodowy policjant finansowy, nie ma dziś siły, którą miał w 1944 roku, kiedy John Maynard Keynes podkreślał, że zasoby finansowe Funduszu powinny być równe 50 proc. światowego importu. Dzisiaj wynoszą one tylko około 1 proc.
Fundusz nie jest już tak skuteczną instytucją jak kiedyś, jeśli chodzi ozalecenia leczenia gospodarek; pokazał to kryzys w Azji, daleki od zakończenia. MFW mógł przynajmniej zauważyć - wbrew zaleceniom samego Miltona Friedmana, który już pięćdziesiąt lat temu uważał, że spekulacja wsumie jest czynnikiem stabilizującym -- problem funduszy spekulacyjnych iich destabilizującej działalności w latach dziewięćdziesiątych. Chodzi otzw. hedge-funds, które uprawiają hazard na ryzyku dla odniesienia wielkich zysków, polując, jak stado szakali, na "chore owieczki". Zdrowej zwierzynie ich ataki nic nie zrobią, natomiast dobiją jednostki itak już osłabione. Fundusz nie jest już tak słuchaną instytucją jak kiedyś -- coraz więcej krajów próbuje stosować własne administracyjne metody ograniczania spekulacji, na przykład zakaz zakupu papierów krótkoterminowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta