Grzyb niszczy zawilgocone budynki
Usuwanie skutków powodzi potrwa kilka lat
Grzyb niszczy zawilgocone budynki
KRYSTYNA FOROWICZ
Technologię osuszania budynków wrocławskich twórców zfirmy "Plazmatronika" można przyrównać do nagrzewania żywności w kuchence mikrofalowej. Ztym, że budynku nie włożymy do mikrofalówki. Zamiast kuchni autorzy wymyślili anteny, którymi można nagrzać wewnętrzne ściany, w wyniku czego woda jest "wypychana" na powierzchnię, skąd już łatwo ją odparować. -- Gdy budynek jest mocno zawilgocony, a z takimi mamy do czynienia po powodzi, woda cieknie po murze -- mówi dr inż. Ryszard Parosa, autor technologii.
Dwa są powody, dla których polskie technologie osuszania budynków zaczęły budzić zainteresowanie w kraju. Pierwszy -- wiadomo -- ubiegłoroczna powódź na terenach południowo- zachodniej Polski itegoroczna w Kotlinie Kłodzkiej spowodowały olbrzymie zniszczenia, których usunięcie zajmie zapewne jeszcze kilka lat. Drugi powód -- w Polsce ponad milion mieszkań zagrożonych jest grzybem.
Grzyby ipleśnie rozwijające się na mokrych ścianach mają działanie chorobotwórcze, wręcz rakotwórcze inawet coroczne odnawianie mieszkania, malowanie imechaniczne usuwanie pleśni ze ścian nie likwidują przyczyn zawilgoceń irozwoju szkodliwych mikroorganizmów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta