Zapomniany wymiar demokracji
Zapomniany wymiar demokracji
PIOTR WINCZOREK
Wnapisanejwokresie okupacji iwydanej w 1946 r. niewielkiej rozmiarami, lecz ważnejrozprawce: "Wzór demokraty. Cnoty i wartości" Maria Ossowska wskazuje na szereg cech charakterologicznych, których postulowane przez nią ukształtowanie zbliży człowieka do osobowego ideału demokraty czasów powojennych.
Człowiek taki, dążąc do samodoskonalenia, winien zatem ujawniać aspiracje perfekcjonistyczne, być otwarty umysłowo, aktywny życiowo, uspołeczniony; powinien mieć umiejętność harmonijnego współdziałania zinnymi. Musi on umieć ichcieć narzucić sobie dyscyplinę w ewnętrzną ibyć zdolny do długodystansowego wysiłku. Demokrata musi być człowiekiem o mocnym kręgosłupie moralnym, lecz zarazem tolerancyjnym, szanującym cudzą prywatność. Cechować się winien odwagą cywilną, uczciwością intelektualną, krytycyzmem, odpowiedzialnością za słowo. Konieczne jest, by potrafił przezwyciężać właściwy ludziom egocentryzm, by umiał dostrzegać cudze interesy, był zdolny do ponoszenia osobistych ofiar, gdy zajdzie taka konieczność. Demokrata winien przy tym być człowiekiem nie pozbawionym wrażliwości estetycznej imieć poczucie humoru.
Demokracja poza polityką
Zwróćmy uwagę, że żadna ztych w łaściwości nie wiąże się bezpośrednio iwyłącznie zdziałalnością w strukturach władzy publicznej. Owszem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta