Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaraz po wojnie

12 września 1998 | Plus Minus | JG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROZMOWA: Czesław Miłosz: Muszę tu wystąpić przeciwko tej całej teorii "hańby domowej" i potępiania pisarzy

Zaraz po wojnie

Czesław Miłosz w 1948 roku

FOT. W. MIERNICKI

Nakładem wydawnictwa Znak ukaże się wkrótce książka "Zaraz po wojnie", zawierająca korespondencję Czesława Miłosza z pisarzami i przyjaciółmi z lat 1945-1950. Ten blok listów obejmuje stosunkowo najmniej znany okres życia poety - lata pracy w placówkach dyplomatycznych Polski Ludowej w USA. Datę końcową wyznacza dramatyczna decyzja o zerwaniu z PRL-em i pozostaniu na Zachodzie. Wśród korespondentów są: Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wyka, Ryszard Matuszewski, Irena i Tadeusz Krońscy, Henryk Breza, Jerzy Putrament, Paweł Hertz, Tadeusz Różewicz i Józef Czapski.

JOANNA GROMEK: Myślę, że lektura "szczotek" autorskich była dla pana okazją do odbycia dość szczególnej podróży w czasie. Czym będzie dla pana ukazanie się tej książki?

CZESłAW MIŁOSZ: Zastanawiam się, co ludzie pomyślą. Nie mogę nie zadawać sobie tego pytania. Ostatecznie to dość duża odwaga: wystawić się na sztych, na rozmaite złośliwości i być w pewnym sensie bezbronnym, bo to są materiały, których poprawiać już przecież nie można. Nie twierdzę, że musiałbym się ich wstydzić, bo właściwie te moje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1490

Zamów abonament