Drogie dopłaty
Jak rozwinąć polski handel zagraniczny
Drogie dopłaty
Wśród instrumentów finansowego wspierania eksportu ważne miejsce powinien zająć mechanizm regulacji stóp procentowych kredytów eksportowych, zapewniający konkurencyjne warunki kredytowania kontraktów eksportowych na rynku międzynarodowym i zachęcający banki do szerokiego zaangażowania się w kredytowanie polskiego eksportu.
Wobec kilkuletniego zastoju w uruchomieniu mechanizmu dopłat do oprocentowania kredytów eksportowych o zmiennej stopie rynkowej określonego w ustawie, eksporterzy z niecierpliwością oczekują zapowiadanego przez Ministerstwo Finansów wprowadzenia kredytów eksportowych o stałej stopie (CIRR) subsydiowanych zgodnie z zasadami OECD. Wstępne rozeznanie wskazuje, że zasady te mogą w naszych warunkach względnie łatwo być zaadaptowane w odniesieniu do kredytów dla nabywcy, a zapewne także do kredytów dostawcy refinansowanych kredytem dewizowym. Pozwala na to umiarkowane odchylenie między stałą stopą CIRR kredytów w podstawowych walutach wymienialnych akosztem pozyskania funduszy w tych walutach przez polskie banki. Natomiast w przypadku kredytów dostawcy refinansowanych złotowo, przy obecnym realnie wysokim oprocentowaniu kredytów złotowych problem wydaje się bardziej złożony.
Polski eksporter, decydujący się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta