Zatrzymać fachowców
REFORMA STRUKTUR POLICJI
Zatrzymać fachowców
JAN SWOł
Zmiana struktur policji związana z reformą administracji jest drugą w latach dziewięćdziesiątych poważną próbą dostosowania zarządzania nią do istniejących potrzeb, określanych skalą przestępczości. Z niecierpliwością oczekuje jej społeczeństwo, które czuje się coraz bardziej zagrożone. Inny charakter przestępczości i jej geografii powoduje nowe wyzwania. Dziś nie wystarczy już powrót do dawnych struktur i utworzenie czy też odtworzenie sieci komisariatów i komend wszędzie tam, gdzie istniały przed utworzeniem 49 województw.
Z doświadczeń reformy z 1990 r. wyciągnięto właściwe wnioski. Ówczesne przekształcenie milicjantów w policjantów tylko wustawowym przepisie brzmi uspokajająco: "Z chwilą rozwiązania MO jej funkcjonariusze stają się policjantami" (art. 149 ustawy o policji) . Zmianom towarzyszyły wtedy niewiedza, chaos informacyjny i wiele niewiadomych -- słowem, nerwowość i emocje.
Atmosfera niepewności rodzi się przy każdej reorganizacji, dlatego -- jak sądzę -- zdużymi oporami następowało dostosowanie struktur policji w latach 1990--1998. Stawała się ona coraz operatywniejsza i znów przyszedł czas na kolejne gruntowne zmiany. Z tego też powodu powrócił stan braku stabilizacji. Od dawna mówiło się nie tylko o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta