Marna pociecha dla podatników
LEASING
Finansowy czy operacyjny
Marna pociecha dla podatników
JAKUB ŻAK
Prawidłowe zakwalifikowanie leasingu -- jako finansowy lub operacyjny -- wiąże się ściśle z konsekwencjami podatkowymi. Nieprawidłowa klasyfikacja może wywołać znaczące negatywnekonsekwencjefinansowe zarówno dla leasingobiorcy, jak i leasingodawcy.
Leasing jest umową cywilnoprawną, na podstawie której leasingodawca oddaje leasingobiorcy określoną rzecz lub prawo do korzystania na czas oznaczony lub nieoznaczony wzamian za periodyczne płatności (raty leasingowe) . Prawo własności do rzeczy lub praw będących przedmiotem leasingu pozostaje zawsze przy leasingodawcy.
Raty leasingowe można podzielić na dwa elementy: kapitałowy - będący spłatą określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, oraz finansowy - pokrywający np. koszty ewentualnych dodatkowych usług świadczonych przez leasingodawcę oraz jego zysk.
Zgodnie zart. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updp) przy leasingu finansowym wydatki ponoszone przez leasingobiorcę będące elementem kapitałowym umowy nie są kosztami uzyskania przychodów. Kosztem jest wyłącznie element finansowy. Konsekwentnie, element kapitałowy raty leasingowej nie jest przychodem dla leasingodawcy (ale tylko do wysokości ceny nabycia lub kosztu wytworzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta